2014 m. rugsėjo 15 d., pirmadienis

Plokščių ėsdinimo talpa

Kaip žinia PCB gaminuosi pats. Kada nors gal plačiau aprašysiu savo metodiką, ir naudojamus įrankius, bet šiandien noriu parašyti apie plokščių ėsdinimą. Ėsdinimui aš naudoju amonio persulfatą (NH4)2S2O8 , man jis patinka dėl to, kad yra neteplus ir pakankamai pigus (jeigu perkama didesniu kiekiu). Minusas, kaip ir daugelio kitų chemikalų, yra tas, kad norint efektyvaus ėsdinimo reikia tirpalą šildyti, bei pastoviai judinti. Tam reikalui galima nusipirkti taip vadinamą plokščių ėsdinimo talpą, bet jų kainos prasideda kažkur ties 200Lt. Taigi kaip taupus žmogus nusprendžiau šią talpą pasigaminti pats.

Planavau naudoti organinį stiklą, ir karštus klijus, bet vėliau supratau kad tai buvo bloga idėja - karši klijai išsilydė :). Antram bandymui naudojau kažkokius rusiškus dviejų komponentų klijus, ir tą patį organinį stiklą. Viskas kaip ir gavosi, bet netyčia užkliudžiau, ir nuverčiau - sudužo. Trečia kartą sugalvojau dar ir varžtais dėl tvirtumo susukti.

Išpjautos dalys, išskyrus apatinę
Kadangi stiklas gana storas, idėja buvo išgręžti skylutes šonuose, ir įsriegti sriegius. Pasirodo organinis stiklas ne toks ir minkštas :)

Lūžo vienas grąžtelis, laimė - turėjau atsarginį

Sriegiamas M3 sriegis

Teko truputį paplušėti kol padariau visus sriegius

Klijuojų dviejų komponentų klijais, ir suku varžtais.

Kaitinimo elementą sumaniau daryti iš didelio galingumo rezistorių. Sujungiau keturis 4.7Ω 20W rezistorius lygiagrečiai. Jungiau prie 12V, tai vienam rezistoriui gavosi po 12V^2/4.7Ω=31W energijos. Viso apie 123W, tačiau kadangi rezistoriai bus skystyje, tai pamaniau, kad neperkais.

Rezistorių kojeles apvilkau laido izoliacija, ir pro dugne pragręžtas skylutes, iškišau į kitą pusę. Palikau juos pakeltus nuo dugno, kad neprarasti paviršiaus ploto. Viską izoliavau tais pačiais klijais.






Dar padariau paprastą termostatą iš LM339 komparatoriaus + N kanalo mosfeto + 10K termistoriaus.

Termostatas

Termistorius įdėtas į nudaužtą lemputę, ir užpiltas smėliuku dėl geresnio terminio laidumo.

 Galiausiai pridėjau mini oro kompresoriuką, kurį kažkada nusipirkau iš ebay'jaus už 5Lt. Po rezistoriais yra gabaliukas šlangutės su skylutėm, per kurias pučiami burbuliukai, ir taip judinamas tirpalas. Deja varikliukas yra beprotiškai garsus.
Kompresoriukas su jungikliu

Pabaigta ėsdinimo talpa

Po poros valandų likau maloniai nustebintas - temperatūra tiksliai tokia kokia nustatyta.

Džiaugiuosi darbo rezultatu :). Greitu laiku bus išbandyta!

2 komentarai: